Jak ograniczyć zużywanie plastiku?

0
51

W społeczeństwie rośnie wiedza na temat potrzeby ochrony środowiska i energii odnawialnej. Temat jakim jest recykling plastiku jest też bardzo aktualny i budzi coraz większe reakcje wśród mieszkańców. Jak ograniczyć emisję zanieczyszczeń w gospodarstwie domowym? Przede wszystkim ograniczając zużycie plastiku oraz poddając go recyklingowi.

Skup plastiku jest dobrym rozwiązaniem!

Niestety nie wszystkie tworzywa sztuczne poddają się recyklingowi. Warto jest jednak upewnić się w punkcie skupu plastiku. Tam też zanośmy duże ilości tworzyw sztucznych wyprodukowanych np. w przedsiębiorstwie. Warto jest podpisać umowę o segregowaniu śmieci z gminą oraz stosować się do tego. Jest to niewielka i prosta rzecz, a jednocześnie przynosi dobre skutki dla środowiska, gdyż zwiększamy szanse na to, że nasze odpady zostaną ponownie przetworzone.

Korzystaj z plastiku rozsądnie

Kupując plastikowe torby podczas zakup, użyjmy ich kilkukrotnie, np. przynosząc na następne zakupy, czy używając ich jako worków na śmieci. Warto jednak zakupy robić z własną torebką materiałową czy plecakiem, których użyjemy naprawdę wiele razy. Kupując produkty spożywcze wybierajmy takie, które mają jak najmniej opakowań – np. owoce i warzywa bierzmy luzem na wagę, a nie z gotowych zapakowanych porcji. Starajmy się wybierać produkty zapakowane w papier i szkło, zamiast w tworzywa sztuczne. Niestety takie rozwiązania często niemożliwe lub spotykają się z bardzo wysoką ceną. Jednak warto jest starać się choćby w niewielkim stopniu ograniczyć zużycie tworzyw sztucznych oraz nakłaniać do tego znajomych. Niestety od takiego zachowania często odrzuca pogląd, że jedna osoba świata nie zmieni. Warto jest jednak zauważyć, że ponowne przetwarzanie plastiku oraz ograniczanie jego zużycia jest coraz powszechniejsze, zwłaszcza w wysoko rozwiniętych krajach zachodnich.

Nie wybieraj plastiku

Jeśli wybierasz się na grilla, weź ze sobą talerze i sztućce. Nie używaj plastikowych, a zamiast tego wybierz te wielokrotnego użytku, ze stali nierdzewnej lub drewna. Nie używaj słomek z tworzyw sztucznych. Zamiast żelu pod prysznic kupuj mydło w kostce – ograniczysz ilość zużytych opakowań. Wiele przedmiotów codziennego użytku ma swoje wersje zarówno z plastiku, jak i innych materiałów. Żywność pakuj do pojemnika szklanego i krój na desce drewnianej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here