Unijny program LIFE dofinansuje ochronę gadów i płazów

0
14

Program zadba o ochronę gadów i płazów w województwie Warmińsko-mazurskim oraz Lubuskim, a także na duńskiej wyspie Skaro. Celem będzie poprawa warunków na pięciu regionach Natura 2000.

Ochrona ma skupić się na populacjach kumaka nizinnego oraz żółwia błotnego. Odtworzenie siedlisk lęgowych tych gatunków spowoduje, że pośrednio poprawią się warunki także innych gatunków w regionie. Zostaną poprawione miejsca do rozrodu płazów oraz zbudowane kryjówki, pomocne dla przetrwania zimy i ochrony przed drapieżnikami. W celu ochrony zwierząt pojawią się też zmiany w infrastrukturze okolic – zbudowane zostaną przepusty pod drogami dla małych zwierząt, próg piętrzący w Nowych Sadach oraz odnowione zostanie kilkadziesiąt zbiorników wodnych na Warmii i Mazurach.

Program będzie kosztować 2,7 mln euro i ma zostać zrealizowany do 2023 roku. Fundusz Komisji Europejskiej pokryje 60 procent kosztów, a reszta zostanie sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz pozostali beneficjenci projektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here