Skazani na rzecz Olsztyna wypracowali 40 tys. godzin

0
17

W ubiegłym roku w pracach społecznych użytecznych na rzecz olsztyńskiego samorządu pracowało ponad pół tysiąca osób. Łącznie wypracowali 40 tys. godzin, a ich praca ma wartość ponad pół miliona złotych.

Takie dane płyną ze spotkania przedstawicieli urzędu miasta, kuratorium, sądu oraz przedstawicieli placówek w których miały miejsce prace użyteczne społecznie. Według prawa skazani muszą przepracować od dwudziestu do czterdziestu godzin miesięcznie. Nieodpłatne prace społecznie użyteczne mogą być wykonywane na okres od miesiąca do dwóch lat. Sędzia Anna Szczepańska twierdzi, że taka kara wychowawcza jest znacznie lepsza niż kara izolacyjna. Skazany nie może skrócić jej wymiaru i wypracować godzin szybciej. Takie prace są wykonywane przez osoby skazane za drobne przestępstwa – korupcję, ekonomiczne, uchylanie się od mandatów.

Prace mogły przebiegać w czternastu zakładach pracy na terenie Olsztyna. Skazani najchętniej wybierali Schronisko dla Zwierząt i Ośrodek Sportu i Rekreacji. Mogli pracować w popołudnia i weekendy, co umożliwiało im godzenie pracy społecznej wraz z pracą zawodową. Są to przede wszystkim prace porządkowe i konserwatorskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here