Cynkowanie galwaniczne a ogniowe

0
15

Cynkowanie polega na pokryciu elementów metalowych warstwą cynku. Dzięki temu są one chronione przed korozją i zwiększa się ich trwałość. Cynkowaniu podlegają wyroby ze stali, żelaza i żeliwa. Do wyboru mamy cynkowanie galwaniczne oraz ogniowe.

Jak wygląda cynkowanie galwaniczne?

Nanoszeniem trwałych powłok galwanicznych zajmuje się galwanizernia. Cynkowanie pozwala na ochronę przed korozją. Dlatego w przemyśle często używa się go m.in. do zabezpieczenia wyrobów śrubowych, takich jak podkładka DIN 125, których powłoki muszą być cienkie – ale wytrzymałe. Dochodzi do tego w specjalnej kąpieli galwanicznej, w której prąd przechodzi przez elektrody. Kąpiel galwaniczna jest elektrolitem w formie roztworu. Składają się na nią związki cynku, ale też różne dodatki, które wpływają na przewodność roztworu oraz jakość i wytrzymałość samej powłoki. Na skutek reakcji elektrochemicznej elektrod ze związkami roztworu dochodzi do wydzielania się związków cynku, które następnie pokrywają zanurzony w roztworze element metalowy. Taka powłoka jest bardzo cienka i bardzo trwała. Jednolita, jest estetyczna i pozbawiona zgrubień. Skutkuje to tym, że bardzo ładnie wygląda pod farbą. Wadą takiego rozwiązania jest to, że w trudnodostępnych miejscach, np. w zagłębieniach wyrobu, powłoce trudniej się osadzić. Tutaj powłoka może być cieńsza i mniej zabezpieczać przed korozją.

Ocynk ogniowy

Cynkowanie ogniowe przebiega zupełnie inaczej – przedmiot, na który ma zostać nałożona powłoka jest zanurzany w ciekłym cynku, rozgrzanym do odpowiedniej temperatury. Skutkuje to wytworzeniem bardzo grubej powłoki. W odróżnieniu od cynkowania galwanicznego, sposób ocynku ogniowego pozwala na pokrycie wszystkich zagłębień i chroni przed dłuższy czas. Jednak pomimo lepszego zabezpieczenia przed korozją, cynkowanie ogniowe ma kilka wad. Po pierwsze, aby ocynk się udał, niezbędne jest zrobienie specjalnych otworów technologicznych. Po drugie, gruba powłoka jest znacznie mniej estetyczna. Na powierzchni zostają zgrubienia i nadlewy, które są widoczne nawet pod warstwą farby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here